Și acum? S-a lăsat o liniște pe frontul de est, că-mi țiuie urechile. Anticristul își linge copitele în vizuină, soldățeii de mămăligă ai democrației se uită năuci unii la alții, că nu sunt toți din același sat. Tunurile TikTok-ului au amuțit. Doar caporalul Lasconi își mai agită baioneta de bucătărie, îndemnând la luptă. Ce-a fost asta? ne întrebăm noi, ăștia cu “gândirea critică”, fierbând în ceaun de două săptămâni. Cineva își bate joc de noi și o face cu o râvnă nemaivăzută.
Război hibrid, ni se spune. Putere străină, ni se spune. TikTok, ni se spune. Am trăit o tornadă în care democrație, patrie, dumnezei, vibrații, UE, cai albi, suveranism, popor și alte parascovenii s-au bulucit într-un vârtej care a scos la suprafață toate umorile, bune și rele, ale unui popor eminamente maleabil, sentimental, neserios, credul, poetic, masochist, țâfnos până la prostie.
Și acum? Un armistițiu a fost impus pe frontul de est. Dar nu avem președinte, nu avem guvern, nu avem servicii secrete – sunt atât de secrete că nici ele nu știu dacă există. Avem un parlament care seamănă cu o marmită în care sleiește o zeamă chioară cu oase de smintioni, șunci îmbrăcate în ie țărănească, un cârnat pesedist și niște legume peneliste, useriste și ce-o mai fi. Avem o justiție care a luat hora înainte și a dat cu ea în gard. Avem o presă de braserie – aseară, pe Digi, un jurnalist se erijase în judecător, cerând declarații care nu aveau cum să vină, pentru că nimeni nu știe nimic în acest moment.
Și avem un armistițiu într-un război hibrid. L-am ascultat aseară pe Georgescu, ascuns în vizuina lui. Senzația de șarpe care vorbește. Mi-a dat fiori.
Ce aș face eu? Aș interzice partidele extremiste. Vai! Dar democrația? I-aș spune să ia o pauză și să se întoarcă cu fața la perete. Nu se poate, vor spune puriștii și domn profesor de filozofie. Atunci lăsați-l pe Georgescu în cursă, deschideți toate canalele de opinie, să intre șobolanii în cetate, dați-i microfoane Șoșoacăi și lui Simion, apoi trageți linie și vedeți câți ați mai rămas.
Este doar un armistițiu pe frontul de est. Soldățeii de mămăligă își trag sufletul. Mâine se vor încăiera între ei. Putin are răbdare. Chinezii, la fel. În Franța, democrația este în licitație între două partide extremiste. În Germania, Volkswagen face concedieri și asta este mai grav decât dacă s-ar călugări cancelarul.
România este veriga cea mai slăbită în acest moment. Aici va lovi cel mai tare urgia. Doar dacă nu punem democrația cu fața la perete pentru scurt timp. Până facem curățenie…
